Supetarska Draga : 

Crkva svetog Petra u Supetarskoj Dragi iz 11. st. smještena je u polju podno obronaka brda Kamenjaka. Jedini je cjeloviti ostatak nekadašnje benediktinske opatije koja je ukinuta 1467. godine. O zasnivanju samostana svjedoči sačuvana isprava u kojoj se spominju rapski biskup Drago, prior Majus i svi žitelji rapske komune koji opatu Fulkonu daruju Crkvu sv. Petra i sv. Ciprijana u Dragi s pripadajućim zemljištem da tamo osnuje samostan. Sve do osiromašenja u 14. st. samostan će biti značajno središte koje se spominje u nizu isprava o dobivanju povlastica i sl. Posjedovao je hospicij i Crkvu sv. Križa u gradu, pripadala mu je Crkva sv. Marije Magdalene u Loparu i slikovite vodenice u dnu morske uvale. Ostaci građevina samo su djelomično danas vidljivi u sačuvanom zidu južnoga krila s romaničkim prozorima. Pojedini dijelovi ugrađeni su u građevine župnoga dvora i seoske zadruge, a neki posve porušeni. Od samostanskog sklopa sačuvana je u cijelosti samo crkva koja sigurno ima ranokršćansku osnovu. Na to ukazuju kapiteli ukrašeni stiliziranim palminim i akantovim lišćem iz 11. st. te ulomak pluteja oltarne pregrade iz 5. ili 6. st. Crkva je inače longitudinalna trobrodna bazilika s trima stršećim apsidama na istočnoj strani. Unutrašnjost je s pet pari stupova i šest lukova podijeljena u tri broda. Lukovi se svojim stopama oslanjaju o jastučaste imposte, a ovi o kapitele specifične protoromaničke modelacije. Zidni plašt crkve proviđen je trima romaničkim monoforama na sjevernom i južnom zidu. Tri prozora ima i središnja, najdublja apsida. Zabat glavnog portala s polukružnim lukovima lunete i trokutastim vanjskim završetkom oslanja se o istaknute konzole s grifonima. U zabatu glavnoga broda tri su romanička prozora sa skošenim stranicama, od kojih je središnji u samom vrhu. Vijenci bočnih zabata i glavnoga broda ukrašeni su zupčastim konzolama. Samo je pročelje izvedeno od krupnih uslojenih klesanaca. Zvonik smješten u ravnini sa zidom pročelja romaničkih je osobina te dosta nalikuje benediktinskim zvonicima sv. Ivana i sv. Andrije u gradu. Zidna ploha bila je relativno zatvorena, donje etaže proviđene monoforama, a pretposljednja i posljednja biforama, odnosno triforama. Godine 1906. zvonik je porušen do razine prvoga kata. Ljevač Luka, redovnik iz Venecije, izlio je 1290. najstarije zvono u Dalmaciji sačuvano u ovom zvoniku. Drugo manje zvono izlio je Jakov Caldelarius 1593. godine. 

Ovaj je raj podijeljen na dva mjesta, desno Supetarska Draga Gornja. Tu je i marina u kojoj možete otići u tehnicku službu u slučaju problema s vašim motornim čamcem.
Marina SUPETARSKA DRAGA: 51280 Rab

tel: 051-776-268 / fax: 051-776-222 / e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..

Otvoren tijekom cijele godine - morske luke: 328 - Zemljišta na kopnu: 53 - maksimalna dubina: 3 m - Usluga: DA - Usluga dizalice: DA - Dizalica: 1 - Servis: NO - Struja: DA - Voda: DA - parking: DA

Ako slijedite ovu cestu, stižete u Lopar i San Marino. Pratite li lijevu stranu uvale, stižete u Supetarsku Dragu Donju. Ovdje dolazimo u zaseok Dumići. Na kraju ove ulice vidjet cete naš pansion - Restoran Pivac s lijeve strane.

Vaš brod možete spustiti i podignuti na žutom kranu koji se nalazi na lijevoj strani Supetarske Drage kod Claudia ili njegovog oca Branimira. Oni su povoljniji i mnogo brži nego u marini ( luci jahti ). Rade vrlo stručno, a kada dignu vaš brod očiste donju stranu broda pod visokim tlakom. Žutu dizalicu možete vidjeti sa svih strana. Ako nemate dobar parking za svoju prikolicu u kuci koju iznajmljujete , možete parkirati ovdje za 1 € po danu. Ne zaboravite uzeti bravu ( lokot ) od kuce kako bi je zaključali.

U zaštićenoj uvali nalaze se tri mala otoka , koje posjećuju turisti s vlastitim ili iznajmljenim čamcimam. Ondje se nalaze brojne male plaže i romantični zaljevi. Ondje možete organizirati piknik, [gol] suncati, plivati, roniti, surfati, skijati na vodi i ploviti čamcem. To je raj za zaljubljenike u sportove na vodi .

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok